ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر ایران 13 برابر می‌شود

رئیس انجمن توسعه انرژی سبز با اشاره به ظرفیت 800 مگاواتی نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا سال 1400، گفت: برنامه دولت سیزدهم ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر است که با این اقدام زمینه ارتقای 13 برابری ظرفیت انرژی تجدیدپذیر مهیا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نشست انجمن توسعه انرژی‌های سبز، صبح امروز با حضور جمعی از کارشناسان انرژی تجدیدپذیر برگزاری شد.

در ابتدای این نشست، محسن عرب، رئیس انجمن توسعه انرژی سبز با اشاره به اهمیت توسعه واحدهای تجدیدپذیر گفت: توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر یکی از مهمترین راهبردهای حاکمیت در حوزه انرژی به حساب می‌آید. مسئله‌ای که در تمامی اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته، اما عملکرد اجرای برنامه‌های توسعه و اسناد مذکور به سمت صفر میل کرده بود.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال 1400، برنامه ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با محوریت ساخت نیروگاه‌های خورشیدی، بادی با مشارکت بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: تا نیمه سال 1400، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور به جز واحدهای نیروگاهی برقابی از 800 مگاوات تجاوز نمی‌کرد.

رئیس انجمن توسعه انرژی سبز گفت: به معنای دیگر در قالب برنامه دولت سیزدهم زمینه ارتقای 13 برابری انرژی تجدیدپذیر در ایران مهیا خواهد شد. با توجه به روند طولانی تغییر سازوکار ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و همچنین تغییر راهبرد لازم از پخش مجوز به سازوکار برگزاری مناقصه، با گذشت 17 ماه از عمر دولت، روند بهره‌برداری از طرح‌های تجدیدپذیر در دستور کار قرار گرفته است.

عرب با اشاره به لزوم احیا روش‌های متفاوت تامین مالی گفت: خارج کردن دولت از مسیر تعرفه‌گذاری برق سبز و واگذاری سازوکار به طرف عرضه و تقاضا می‌تواند زمینه جهش در نیروگاه‌های برق تجدیدپذیر را فراهم کرده و تابلوی برق سبز برکات فراوانی در این زمینه دارد.