مخازن سوخت

مخزن پالایشگاهی ذخیره نفت و گاز به عنوان یک مخزن صنعتی، ظرف یا مخزنی است که نفت را به طور موقت در مراحل مختلف فرآوری به سایر فرآورده‌های نفتی، یا قبل از استفاده یا مصرف نگه می‌دارد. بر اساس موقعیت مکانی، مخازن نفتی را می‌توان به مخازن سطحی یا بالای سطح زمینی، نیمه زیرزمینی و یا زیرزمینی طبقه‌بندی کرد. ساختار و مواد مخازن نفتی، به کاربرد مورد نظر آن‌ها و شرایط محیطی، ایمنی و سایر الزامات قانونی در محل ذخیره بستگی دارد.

انواع مخازن پالایشگاهی بر اساس جنس

مخازن پالایشگاهی نفتی و گازی بر اساس جنس معمولاً از موارد زیر تشکیل می‌شوند:

فولاد

مخازن نفتی ساخته شده از فولاد، از ارزان‌ترین گزینه‌ها هستند. بهترین ویژگی این مخازن این است که می‌توان از آن‌ها برای ذخیره‌سازی زیرزمینی و بالای زمینی استفاده کرد.

فایبرگلاس

مخازن فایبرگلاس سخت و بادوام هستند. بهترین خصوصیت این مخازن این است که در برابر زنگ‌زدگی، نشت و رسوب مقاوم هستند. این مخازن نیز در دو نوع مخزن زیرزمینی و بالای زمینی موجودند.

ترکیبی

این مخازن نفتی دوجداره هستند که گزینه ذخیره‌سازی محکم و قابل اعتمادی را ارائه می‌دهند. به گفته کارشناسان، اگر به دنبال مخزنی مقاوم در برابر زنگ‌زدگی هستید، این مخازن گزینه بسیار خوبی هستند. بهترین ویژگی این مخازن این است که کاملاً مطابق با آزمایشات فشار و استانداردهای ساخت و ساز هستند.

انواع مخازن پالایشگاهی نفت و گاز بر اساس موقعیت

نفت و گازهای طبیعی و صنعتی را می‌توان در زیر زمین و بالای زمین ذخیره کرد. هر گزینه دارای مجموعه‌ای از مشخصات و مزایای خاص خود است. بسته به نحوه استفاده از مخزن در حال حاضر و آینده، می‌توان یکی از گزینه‌ها را انتخاب کرد.

مخازن پالایشگاهی نفت و گاز روی سطح زمین

همان‌طور که از نام آن پیداست، این مخازن روی سطح زمین قرار دارند. آن‌ها گازها را به دو شکل مایع یا گاز در خود جای می‌دهند. این مخازن برای زمانی که بودجه کمی دارید، گزینه‌ای عالی هستند. این نوع مخازن هزینه‌های مربوط به حفاری عمیق، پر کردن و ساخت روسازی برای خطوط لوله را کاهش می‌دهند. این مخازن سوخت، زمانی که می‌خواهید گاز را به طور موقت و قبل از حمل و نقل ذخیره کنید، بسیار کاربرد دارند.

مخازن پالایشگاهی زیرزمینی نفت و گاز

ذخیره‌سازی نفت و گاز در زیر زمین نیز غیرعادی نیست. با این روش از ایمنی اطمینان حاصل می‌شود و به حداکثر رساندن فضا در موقعیت کمک می‌کند. مخازن زیرزمینی همچنین این امکان را می‌دهند که مخازن سوخت را در فشار بالا قرار دهید، زیرا وزن خاک، پایداری مورد نیاز ساختار را فراهم می‌کند. زمانی که محصولات و مواد در مخازن زیرزمینی نگهداری می‌شوند، در برابر عوامل محیطی محافظت شده و به همین دلیل ماندگاری بیشتری دارند. مخازن زیرزمینی اغلب مایعات و گازهای خطرناک را ذخیره می‌کنند، به همین دلیل باید تمام الزامات مشخص شده توسط آژانس حفاظت از محیط‌زیست (EPA) را برآورده کنند. بازرسی از این مخازن به طور مکرر انجام نمی‌شود، به همین دلیل احتمال نشتی و عیوب دیده نشده را افزایش می‌دهد. خوشبختانه احتمال انفجار مخازن زیرزمینی کم است.

گروه کارآفرینان توسعه تجارت بین الملل عادل در راستای خدمت به مشتریان و تجار می‌تواند براساس نیاز شما جهت ذخیره سوخت و بطورکلی برای تسهیل در روند صادرات یا واردات کلیه مواد پتروشیمی آمادگی خود را جهت تأمین مخازن سوختی شما اعلام می‌کند. با توجه به محصول شما و مقصد یا مبدأ مناسب‌ترین و باصرفه‌ترین را به شما پیشنهاد می‌دهیم.