صادرات فرش دستباف یک دهم شد!

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی فرش دستباف با اشاره به مشکلات بخش فرش گفت: صادرات فرش دستباف از ۵۰۰ میلیون دلار در سال طی ۱۰سال گذشته به ۵۰ میلیون دلار در سال رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران با اشاره به مشکلات در بخش فرش گفت: متأسفانه قشر فرش مستضعف هستند و نیازمند بخش حمایت در بخش تأمین اجتماعی هستند. بیمه روستاییان و عشایر بحث درمان را ندارد و همین باعث ناراضیتی آن‌ها است.

وی با بیان این که بیمه قالیبافان یکی از ابتدایی‌ترین خواسته و نیاز حوزه فرش است، گفت: سال 88مصوب و مقرر شد حداکثر در مدت 10سال، حداقل یک میلیون بافنده فرش، بیمه شوند در مدت 5سال تا سال 1392, چهارصد و شصت هزار بافنده بیمه شدند، اما از سال 92به این طرف به علت تامین نکردن بودجه لازم، این روند ادامه نیافت و اکنون از 2 میلیون بافنده فقط حدود 230تا 240هزار قالیباف بیمه شده داریم. تنها ابزار فعلی ما بیمه روستایی و عشایر است.

وی با اشاره به مشکلات پیمان ارزی در بحث صادرات فرش افزود: مسئله پیمان ارزی همچنان به قوت خود باقی است و این موضوع باعث شده است که طی چندساله گذشته بحث صادرات به طور چشمگیری کاهش یابد.

https://cdn.yektanet.com/assets/templates/iframe/banner_template.html?v=202307016018

بهرامی با تأکید بر اینکه تنها 10درصد بحث فرش دستباف بازار داخلی دارد اظهارداشت: 90درصد بحث فرش دستباف صادراتی است.با بی توجهی و عدم حمایت دولت, صادرات فرش دستباف از 500میلیون دلار در سال طی 10سال گذشته به 50میلیون دلار در سال رسیده است. صادرات فرش دستبافت در بدترین شرایط تحریم، کمتر از 500میلیون دلار نبود و حتی به یک میلیارد تا یک میلیارد و 200 میلیون دلار هم می‌رسید.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه طی چند سال اخیر به شدت بالارفته است بیان کرد: درصنعت فرش در رقابت با کشورهای دیگر هستیم, کشورهای دیگر اگر 10سال گذشته فرشی را با مبلغی مشخص تولید می کردند,‌ اکنون نیز با همان قیمت تولید می‌کنند, اما در کشور ما به دلیل تورم و گرانی هزینه تولید برای تولید کننده‌ها بسیار افزایش یافته است.

محدودیت بانک مرکزی برای صادرکنندگان فرش باید برداشته شود

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی فرش دستباف با بیان اینکه گلوگاه مشکل صادرات فرش ما، ناشی از خودتحریمی داخلی است، گفت: محدودیت بانک مرکزی برای صادرکنندگان فرش باید برداشته شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، علاوه بر تحریم‌های بیرونی، تحریم‌های داخلی از جمله مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی و عدم حمایت از قالیبافان و صادرکنندگان باعث شد تا تولید فرش دستباف به یک سوم و صادرات آن به شدت کاهش یابد در حالی که هنر صنعت فرش دستباف علاوه بر ارزآوری برای کشور، اشتغالزایی و درآمدزایی برای قالیبافان به دنبال دارد.

مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران با اشاره به عدم فراوری مواد اولیه فرش گفت: هنوز یک سرمایه گذار چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی وجود ندارد که این همه پشم عالی و درجه یک را فرآوری و استفاده کند. ایران وارد کننده پشم و ابریشمی شده است که زمانی تولید کننده و صادرکننده پشم و ابریشم بوده است. در حال حاضر سالیانه 700تن ابریشم وارد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اکثر تولید کنندگان کارگاه خود را تعطیل کرده اند گفت: فرش ها را بافته اند اما نتوانسته اند به فروش برسانند و این باعث شده تا در انبارهای آنها فرش های زیادی مانده است.

بهرامی با اشاره به نمایشگاه فرش دستباف گفت: مبلغ نمایشگاه بسیار افزایش پیدا کرده است و این باعث کاهش مشارکت شده است. نمایشگاهی که در حوزه فرش در شهریور ماه برگزار می شود, بزرگترین نمایشگاه فرش جهان است،‌در چنین شرایطی موفق نشدیم که حتی یک تاجر در حوزه فرش را دعوت کنیم. تاجر باید 6 ماه قبل دعوت شود. بحث امور نمایشگاهی و وزارت صمت در این حوزه بسیار کوتاهی کردند و این باعث شد که فرصت را برای رونق فرش از دست بدهیم.