سیمان و فولاد از بورس کالا خارج نمی‌شوند

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) مبنی بر اینکه دولت برای تامین مالی مسکن از طریق بازار سرمایه چه برنامه‌ای دارد گفت: یکی از تاکیدات جدی ستاد اقتصادی دولت این است که با توجه به سیاست‌های سقف رشد ترازنامه‌ای که برای بانک‌ها در نظر گفته شده و ممکن است محدودیت‌هایی را ایجاد کند و با توجه به پیشبرد اهداف بخش مسکن که جزو اولویت‌های رئیس‌جمهور و هیات دولت است، به طور حتم باید از سایر ابزارها برای تامین مالی مسکن از بازار سرمایه استفاده کرد.

خاندوزی با اشاره به اینکه دو مسیر به شکل فعال برای این موضوع در حال پیگیری است، عنوان کرد: مسیر نخست فروش متری مسکن، در بورس کالا است که بخشنامه لازم در بورس کالا تصویب و ارسال شده و به زودی از سوی سازمان بورس تایید خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت اشاره کرد: این مسیر زمینه و فضا را برای اینکه افراد فاقد توانایی خرید مسکن بتوانند از طریق ابزارهایی هم سرمایه گذاری کرده و هم سرمایه‌های خود را نسبت به نوسان‌های تورمی در آینده مصون کنند باز خواهد کرد.

به گفته وی؛ همزمان با افزایش قیمت املاک و مستغلات در کشور سرمایه‌های این افراد هم افزایش می‌یابد.

خاندوزی در ادامه اظهار کرد: مسیر دوم این است که در کمیسیون اقتصادی دولت هفته گذشته آئین نامه‌ای در رابطه با تسهیل و تسریع شکل‌گیری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ساخت و اجاره مسکن مصوب شد.

وی گفت: امیدواریم ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده در صحن هیات دولت به تصویب برسد. در مجموع این ابزارها زمینه را برای اینکه بتوانیم شاهد رونق بخشیدن به ابزارهای ساخت مسکن و تامین مالی از طریق بازار سرمایه باشیم.

سخنگوی اقتصادی دولت در پایان تصریح کرد: پیشنهاد دیگری هم وزارت اقتصاد و دارایی ارسال کرده و در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده مبنی بر ایجاد صندوق‌های کالایی برای مصالحی از جمله سیمان و فولاد و امثال آن که در قالب کالا هستند.

خاندوزی گفت: این صندوق‌ها، ابزار جدیدی برای انبوه‌سازان و یا نهادهای بزرگ سازنده، چون بنیاد مسکن است که بتوانند از پیش نسبت به تامین مصالح خود با قیمت‌های قابل پیش بینی اقدام کنند.