سفر دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان به تهران

«آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان به منظور دیدار و گفت‌وگو با همتای ایرانی درباره مناسبات دوجانبه و تحولات اخیر در قفقاز جنوبی به تهران سفر کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان به منظور دیدار و گفت‌وگو با علی‌اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (یکشنبه) نهم مهر ماه وارد تهران شد.

وی قرار است در دیدار با احمدیان درباره روند مناسبات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه قفقاز جنوبی بحث و تبادل نظر کند.

این نخستین دیدار گریگوریان با احمدیان پس از انتصاب احمدیان در سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی است. «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان ۱۶ مرداد ماه سالجاری در تماس تلفنی با علی‌اکبر احمدیان انتصاب وی در مسؤولیت جدید در شورای عالی امنیت ملی را تبریک گفته بود. گریگوریان ۲۰ فروردین ماه سالجاری در سفری که به تهران داشت با علی شمخانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کرده بود.

شمخانی در آن دیدار با بیان اینکه هرگونه تغییر در جغرافیای قفقاز جنوبی اقدامی تنش زا و در جهت خواست دشمنان امنیت و ثبات منطقه است، تصریح کرد: تنش و درگیری در قفقاز به نفع هیچ کشوری نیست. (جزئیات بیشتر)

به گزارش فارس، سفر امروز گریگوریان به تهران پس از تحولات اخیر در منطقه قره‌باغ و برقراری آتش بس و انحلال جمهوری خودخوانده در این منطقه صورت می‌گیرد.

گریگوریان همچنین قرار است با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این و به کرات بر حساسیت نسبت به امنیت مرزهای مشترک با همسایگان شمالی تأکید و اعلام کرده بود که با اقتدار از امنیت مرزها دفاع می‌کند. جمهوری اسلامی همچنین در پی تحولات اخیر در منطقه قفقاز رایزنی‌هایی را با طرف‌های درگیر صورت داد از جمله تماس‌های تلفنی امیرعبداللهیان با همتایان آذربایجانی و ارمنستانی و دیدار اخیر رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده‌ بودند که قره‌باغ را بخشی از جمهوری آذربایجان می‌دانند. ایران همچنین آمادگی خود را برای برگزاری نشست ۳+۳ (ایران، روسیه، گرجستان،ترکیه، آذربایجان و ارمنستان) اعلام کرده بود.

محمدعلی سبحانی سفیر ایران در ایروان نیز مرداد ماه سالجاری با گریگوریان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

در سفری که اوایل فروردین سالجاری علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه به ایروان داشت وی با گریگوریان هم دیدار و گفت‌وگو کرده بود. علی باقری در آن دیدار با تأکید بر دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت احترام به مرزهای بین‌المللی و حاکمیت ملی کشورهای منطقه و تلاش برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل منطقه از طریق قالب‌های منطقه‌ای، تصریح کرده بود: امنیت بسترساز توسعه کشورهای منطقه و زمینه‌ساز رفاه ملت‌های منطقه است و لذا نباید اجازه داد تا بیگانگان بتوانند در سازوکارهای امنیت منطقه‌ای حضور داشته باشند.

علی باقری با تأکید بر اینکه ایران همکاری کشورهای منطقه برای فراگیری ثبات و صلح را راه حل منطقی حل و فصل اختلافات می‌داند، از آمادگی ایران برای میزبانی نشست وزرای امور خارجه ۳+۳ (ایران، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، ترکیه و روسیه) در تهران خبر داد و گریگوریان نیز ضمن استقبال از ابتکار ایران اعلام کرد: ارمنستان از ابتکارهای منطقه‌ای برای ثبات در منطقه استقبال کرده و از میزبانی ایران برای نشست ۳+۳ حمایت می‌کند