رکوردشکنی تولید مردادماهِ صنایع‌ در سایه تامین برق پایدار

تامین برق صنایع با هدف جهش تولید صنعتی، به رشد 9.3 درصدی تولید صنایع بورسی در مرداد‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته انجامید که بیشترین میزان رشد در 7 سال گذشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر اساس اطلاعات منتشر شده در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، رشد شاخص تولید شرکت‌های بورسی در مرداد سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بیشترین میزان در 7 سال گذشته رسید و افزایش 9.3 درصدی را تجربه کرد.

این شاخص در سال گذشته رقم 6.2 درصد را تجربه کرده بود و در سال 1400 نیز کاهش -8 درصدی را به ثبت رساند.

همچنین جمع افزایش شاخص تولید در 2 سال گذشته به رقم 16 درصد رسید در حالی که این شاخص در چهارسال منتهی به سال 1400 با کاهش 1.7 درصدی مواجه شده بود.

به گزارش فارس، یکی از مهمترین دلایل ضمن رشد تولید صنایع کشور در تابستان 2 سال گذشته، تامین انرژی برای ثبت جهش تولید صنعتی کشور بوده است.

* تامین برق صنایع از بخش خانگی پیشی گرفت

در همین راستا، مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق با اشاره به آخرین جزئیات برنامه تامین برق مشترکان صنعتی توسط وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو از ابتدای دولت سیزدهم برای جبران ناترازی موجود در صنعت برق دو راهکار کلی را در پیش گرفت که یکی افزایش ظرفیت تولید برق از مسیر‌های ممکن و دیگری نیز مدیریت میزان مصرف برق در بخش‌های مختلف بود تا از این طریق میزان تاثیر ناترازی بر امکان تامین برق مورد تقاضا را به حداقل برساند.

وی افزود: بر اساس آمار و ارقام موجود میزان رشد تامین برق صنایع تا این لحظه نسبت به سال قبل ۸.۱۵ درصد افزایش داشته است.

رجبی مشهدی گفت: همواره و در سال گذشته میزان مصرف برق صنایع در فصل تابستان به میزان ۸۰ درصد مصرف برق بخش خانگی بود، اما امسال شرایط تغییر کرد و میزان مصرف برق صنایع نسبت به بخش خانگی افزایش یافت.

سخنگوی صنعت برق تاکید کرد: میزان مصرف برق کشور در اوج بار سال جاری به رقم ۷۳هزارو ۴۶۳ مگاوات رسید که چیزی حدود ۴۰۰۰ مگاوات از میزان مصرف برق کشور در اوج بار سال گذشته بیشتر بود و با این وجود تامین برق بخش‌های مختلف بدون هیچ مشکلی انجام شد.

* حال خوب صنعت فولاد در تابستان 1402

یکی از انرژی‌بر ترین صنایع ایران که بخش عمده برق صنعتی کشور را مصرف می‌کند، صنعت فولاد است. بر اساس گزارش‌ شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در نیمه نخست سال جاری و نسبت به سال ۱۴۰۰ میزان انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی ۱۶.۷ درصد افزایش داشته است.

همچنین در نیمه نخست سال جاری میزان انرژی برق تحویلی به این صنایع نسبت سال گذشته نیز رشد ۱.۸ درصدی را به ثبت رساند.بر اساس این گزارش صنایع فولادی در نیمه نخست سال جاری ۲۲.۹ درصد در طرح‌های مدیریت و پاسخگویی بار با صنعت برق کشور همکاری داشتند که این میزان مشارکت ۱ درصد از مدت زمان مشابه در سال ۱۴۰۱ بیشتر بود.

افزون بر این میزان رشد انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی در فصل گرم سال جاری در مقایسه با بازه مشابه سال ۱۴۰۰ افزایش ۲۴.۷ درصدی داشت.

مستند به این گزارش تمامی صنایع فلزی کشور در نیمه نخست سال جاری ۲۵.۷ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ و ۷.۵ درصد نسبت به سال گذشته انرژی برق بیشتری تحویل گرفتند.

همچنین میزان انرژی برق تحویلی به صنایع فلزی در بازه مدیریت مصرف بار سال جاری نیز نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۲۲.۵۵ درصدی و نسبت به بازه مشابه سال گذشته نیز افزایش ۸.۴۲ درصدی را به ثبت رساند.

* ساخت نیروگاه دلیل افزایش تامین برق صنعت

با توجه به اطلاعات عنوان شده در گزارش، تلاش برای توسعه واحدهای نیروگاهی و مدیریت تقاضا در بخش خانگی به رشد تامین برق صنایع منتهی شده است.

بر این اساس ساخت 40 نیروگاه حرارتی و 42 نیروگاه تجدیدپذیر به ظرفیت 7749 مگاوات در کنار تعمیر و نگهداری به موقع واحدهای نیروگاهی از مهمترین دلایل رشد مصرف برق بخش صنعتی کشور بوده است.