رایزنی علی باقری با نمایندگان فرانسه، آلمان و انگلیس در نیویورک

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با نمایندگان ۳ کشور اروپایی عضو برجام در نیویورک دیدار و درباره موضوعات مورد علاقه و مذاکرات رفع تحریم‌ها به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران که به همراه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در نیویورک حضور دارد، در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی عضو برجام، انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

معاون وزیر خارجه پیش از این از برگزاری نشست‌ با طرف‌های مذاکره کننده در برجام خبر داده بود و گفته بود که در حاشیه مجمع عمومی در نیویورک تاریخ‌هایی را برای مذاکره با دست اندرکاران مذاکرات تعیین کرده‌ایم‌. 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه تیر ماه سالجاری در گفت‌وگو با شبکه فونیکس چین اعلام کرد که هفته‌هاست گفت‌وگوهایی را با ۳ کشور اروپایی شروع کرده‌ایم و افزود: گفت‌وگوها ناظر بر این است که بتوانیم از سوءتفاهم‌ها عبور کرده و در مسیر تعامل و همکاری بهتری قرار بگیریم. 

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ششم شهریور نیز در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره برگزاری این نشست‌ها در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با بیان اینکه به مسیر مذاکره و دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها پایبند هستیم و از فرصت‌های دیپلماتیک برای رفع تحریم‌های ظالمانه غفلت نخواهیم کرد، گفت: اجلاس آتی مجمع عمومی سازمان ملل، فرصت مناسبی است که گفت‌وگوهای دیپلماتیک در چارچوب گفت‌وگوهایی که قبلا وجود داشته در حاشیه مجمع صورت بگیرد.

کنعانی دوشنبه ۲۷ شهریور در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی گفت: براساس علاقه‌مندی طرف‌های مقابل، ایران برای انجام مذاکره و گفت‌وگو برای بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها به برجام ملاحظه محدودکننده‌ای ندارد. چنانچه در مسیر دیپلماتیک روزنه‌ای برای رفع تحریم‌های ظالمانه و بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها از جمله آمریکا به برجام باشد، از این روزنه‌ها استفاده خواهیم کرد.

کنعانی همچنین اعلام کرد که امکان انجام گفت‌وگوها و مذاکرات با واسطه در حاشیه نشست‌ مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد. 

در همین خصوص علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه سه شنبه شب در این باره اعلام کرد: «در ادامه نشست‌های قبلی، با مدیران سیاسی فرانسه، آلمان و انگلیس در نیویورک دیدار کردم. ما طیفی از موضوعات مورد علاقه دو طرف از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها را مورد بحث قرار دادیم.»

آخرین دیدار باقری و نمایندگان سه کشور اروپایی خرداد ماه سالجاری در ابوظبی انجام شده بود. 

علی باقری قبل از آن نیز با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی در اسلو (نروژ) دیدار و گفت‌وگو کرده بود. وی دوم فروردین ماه سالجاری در توئیتی درباره این دیدار نوشت: با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی در اسلو نشستی داشتم. طیفی از موضوعات مورد علاقه و نگرانی متقابل را مورد بحث قرار دادیم.هیچ فرصتی را برای روشن کردن دیدگاه‌هایمان و هشدار نسبت به برخی سوءمحاسبه‌ها از دست نمی‌دهیم. در پیشبرد منافع ملی خود، از جمله از طریق دیپلماسی، مصمم هستیم.

امیرعبداللهیان پیش از این درباره این گفت‌وگوها عنوان کرده بود: این گفت‌وگوها از نروژ شروع شد و اخیرا در ابوظبی ادامه پیدا کرد. گفت‌وگوها ناظر بر این است که بتوانیم از سوء تفاهم‌ها عبور کنیم و ایران و سه کشور اروپایی در مسیر تعامل و همکاری بهتری قرار بگیرند.

باقری همچنین در دیدار بامداد امروز (چهارشنبه) «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیأت همراه از جمله انریکه مورا معاون بورل با حسین امیرعبداللهیان در محل اقامت وزیر امور خارجه در نیویورک حضور داشت.