رئیس مجلس:

ثروت نفت و گاز ایران، نقطه ضعف کشور شده است!

رئیس مجلس با اشاره به ثروت‌های عظیم نفت و گاز ایران و رتبه ۱ کشور در مجموع ذخایر هیدروکربنی گفت: این نقطه قوت اکنون به نقطه ضعف تبدیل شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قالیباف با اشاره به ذخایر نفت و گاز ایران گفت: باید در مدیریت انرژی به موضوع بهینه سازی بپردازیم و قانون قابل اجرا تدوین کنیم.

رئیس مجلس گفت: امروز نه تنها به سمت تولید خودروهای هیبریدی و برقی نرفته‌ایم بلکه اسقاط خودروها را نیز متوقف کرده‌ایم. خودروهایی هستند که گازوئیل و بنزین زیادی مصرف می‌کنند اما اسقاط نشده‌اند و همین باعث آلودگی هوا شده است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس بین‌المللی بهینه‌سازی و بهر‌ه‌وری انرژی ایران که صبح امروز(دوشنبه، 23 مرداد ماه) در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، اظهار داشت: زمان‌بندی برگزاری این کنفرانس بسیار تأثیرگذار است چرا که هم اکنون در حال تنظیم برنامه توسعه کشور هستیم و در جریان آن ناگزیریم برنامه‌ای تحولی داشته باشیم که آغاز و پیشران آن موضوع انرژی است به این معنا که انرژی نسبت به سایر مسائل اولویت داشته و در تصمیم‌گیری در این حوزه نباید در کشور تردید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر رسیدگی به لایحه برنامه هفتم در مرحله بررسی در کمیسیون تلفیق لایحه برنامه در مجلس قرار دارد که لازم است از همینجا دست نیاز به سمت متخصصان و پژوهشگران دراز کنیم تا در تنظیم آن با ما همراهی کنند، اظهار داشت: طی سال‌هایی که در قوه مقننه هستیم، هفته‌ای نبوده که در مجلس و کمیسیون انرژی نسبت به موضوع انرژی و برنامه غفلت کرده باشیم و به ویژه به لحاظ زمانی این موضوع برای ما بسیار مهم بوده است.

وی همچنین با اشاره به دوران دفاع مقدس، گفت: آن زمان ما از مشرق زمین ایران به سمت خوزستان رفتیم و از نزدیک دیدیم که کارکنان صنعت نفت از استخراج کنندگان، حمل کنندگان و سایر کارمندان آن چقدر مجاهدت کردند که در رأس آنها شهید تندگویان قرار داشت که باید قدردان اقدامات آنها باشیم. اگر ما مدیران به این موضوع به درستی با دقت توجه کرده و با نگاه خردمندانه، موشکافانه و هوشمندانه به آن نگاه کنیم، تردیدی نیست که جوانان و کارکنان شرکت نفت نیز در شرایط کنونی که در تحریم قرار داریم، برای حفظ این رگ حیاتی همچون زمان دفاع مقدس، حماسه آفرین خواهند بود.

قالیباف لازمه حرکت حماسه گونه در حوزه انرژی را یک شرط دانست و افزود: ما در حوزه مدیریت و حکمرانی انرژی مشکلاتی داریم که باید به آن توجه کنیم. حُکم در حوزه حکمرانی از دو عنصر تشخیص علمی و تصمیم سیاسی تشکیل شده است. با ارزیابی از گذشته تا کنون در می‌یابیم که همواره در یک پایه این دو عنصر که منجر به تولید حُکم شده و این قدرت را به حُکم می‌دهد که حکمرانی در عرصه آب و انرژی را به‌عنوان مسائل اصلی داشته باشیم، دارای مشکل بوده‌ایم به این معنا که گاهی نگاه تخصصی نداشتیم و یا بعضاً ملاحظات سیاسی را رعایت نکرده‌ایم.

مطالعه بیشتر:قیمت نفت به ریل صعودی برگشت

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ترکیب موضوعات سیاسی و تشخیص علمی را مسیری برای تصمیم‌گیری یک راهبرد و مدیریت و پیشبرد آن دانست و افزود: ما باید با این نگاه تصمیم گرفته و پیش برویم و نوع مدیریت در این مسیر از جنس داینامیکی و مکانیکی نباشد و نگاهی سایبرنتیکی داشته باشیم اما امروز در مدیریت انرژی که حرف از بهینه سازی مصرف می‌زنیم، قانون بد می‌نویسیم و یا اجرای قانون را نداریم چرا که گاهی اجرایی‌سازی قانون را نیز در قانونگذاری در نظر نمی‌گیریم که باعث می‌شود کاری پیش نرود.

وی ادامه داد: کار برای پیشرفت نیاز به کنترل پذیری، خودتنظیم‌گری، حرکت معطوف به هدف و بازگشت پذیری دارد که در هر شیوه حکمرانی باید از این اصول استفاده کنیم که شامل حوزه آب، کشاورزی و غیره می‌شود. ناترازی در انرژی، آب، بودجه و غیره باعث ایرادات امروز در مدیریت و پیشبرد کار شده است.

قالیباف با اشاره به ظرفیت‌های ذخایر حوزه نفت و گاز که در رتبه نخست جهانی قرار داریم، عنوان کرد: اما این نقطه قوت امروز تبدیل به یک نقطه ضعف شده است. از طرفی این موضوع یک بُعد فرصت و یک بُعد تهدید دارد. معتقدم امروز در جامعه بشری در شرایطی قرار داریم که فرصت‌ها پیش روی ما قرار دارند که به دو بخش با ریسک و بدون ریسک تقسیم می‌شود. در این میان جهش برای یک تحول بزرگ از طریق توجه به فرصت‌های با ریسک ایجاد می‌شود که نفت و انرژی نیز در این بخش قرار دارد.

رئیس قوه مقننه افزود: یکی از فرصت‌های با ریسک این است که در جریان تنظیم احکام برنامه باید بتوانیم تا پایان سال 3.5 میلیون بشکه در روز صرفه‌جویی کنیم. ظرفیت ما در حوزه نفت حدود 9 میلیون بشکه است و وقتی به حوزه تولید می‌رسیم این رقم به حدود 7میلیون بشکه در روز می‌رسد اما مصرف امروز ما حدود 5 میلیون بشکه در روز است و این در حالی است که امروز می‌توانیم به طور متوسط 65 درصد در حوزه انرژی صرفه جویی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه معتقدیم هر تحول نیازمند استفاده از فرصت‌های با ریسکی است که امروز وجود دارد، ابراز داشت: امروز ناترازی در کشور ما همان فرصت با ریسک است که باید به آن توجه کنیم. ناترازی کنونی در حال حاضر با سرعت در حال حرکت به سمت بحرانی شدن است و نتوانسته‌ایم آن را متوقف کنیم.

قالیباف اضافه کرد: امروز برای هر یک میلیون مترمکعب گاز 7 تا 8 میلیون دلار هزینه می‌کنیم در حالی که هزینه برای صرفه‌جویی کمتر از یک دلار است، لذا نیازی به فکر کردن یا تصمیم گیری نیست و قطعاً ناگزیریم بحث صرفه‌جویی در مصرف را به‌سرعت پیش برده و جلوی رشد مصرف را بگیریم که ما را از ناترازی دور کرده و به سمت تعادل ببرد و از سوی دیگر ظرفیت‌های مالی مناسبی برای ما ایجاد کند.