ایران به فناوری موتورهای رم‌جت دست یافت

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از دستیابی متخصصان کشورمان به فناوری موتورهای رم‌جت خبر داد و گفتنی است از این نوع موتور در ساخت موشک‌های کروز سوپرسونیک استفاده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم،‌ امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز گذشته در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران مطالبی پیرامون دستاوردهای وزارت دفاع در حوزه‌های مختلف بیان کرد.

وزیر دفاع در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به پیشرفت‌های صورت‌گرفته در حوزه موشکی اعلام کرد: تولید موشک‌های بالستیک سوخت جامد در سال‌های اخیر با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو بوده است و نرخ تولید موشک‌های کروز هم به دو برابر افزایش پیدا کرده است، همچنین تولید موشک‌های پدافندی هم با رشد 45درصدی روبه‌رو بوده است.

علاوه بر این آن‌طور که امیر آشتیانی اعلام کرده،‌ تولید محصولات رزم دریایی نیز با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شده است؛ به‌صورتی که تولید انواع شناورهای تندرو که یکی از تجهیزات بسیار مهم نیروهای مسلح به‌خصوص نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و به‌نوعی محور اصلی توان رزم در این نیرو است، 30 درصد افزایش پیدا کرده است.

ایجاد 85 هزار شغل در کشور و همکاری با 6500 شرکت در سطح ملی و کشوری با حجم 79 هزار میلیارد تومان از دیگر دستاوردهای وزارت دفاع بود که امیر آشتیانی به آنها اشاره کرد.

در حوزه‌های هوایی و فضایی اما، وزیر دفاع دو خبر جدید داشت؛ ساخت مدل بهینه‌شده ماهواره‌بر سیمرغ یکی از این خبرها بود.

ماهواره‌بر سیمرغ یک ماهواره‌بر سوخت مایع دومرحله‌ای است که در سال 88 رونمایی شد و اولین پرتاب زیرمداری خود را در سال 95 انجام داد، این ماهواره‌بر قادر است یک محموله 250کیلویی را در مدار 500کیلومتری تزریق کند. هرچند سیمرغ تاکنون پرتاب موفقی نداشته است اما به‌نظر می‌رسد نتایج به‌دست‌آمده از پرتاب‌های قبلی منجر به این شد که در تولید نمونه بهینه این ماهواره‌بر مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین سخنگوی فضایی وزارت دفاع گفته است: امسال پرتاب‌های فضایی خود را در نیمه دوم سال خواهیم داشت که این پرتاب‌ها شامل پرتاب کاوشی و زیرمداری برای نمونه‌برداری زیستی، داده‌برداری محموله‌ای برای اعزام موجود زنده یا انسان، مراحل نهایی آزمایش سازگاری و پرتاب‌های تثبیت ماهواره‌بر سیمرغ و ذوالجناح است.