حمل و نقل چیست؟

در واقع حمل و نقل به معنی جابجایی است؛ جابجایی مکانی، خواه جابجایی کالا خواه جابجایی افراد باشد. این فرآیند را می‌توان با وسایل نقلیه هوایی یا زمینی و دریایی انجام داد.

جابجایی می تواند برای اهداف مختلفی باشد، از جمله:

 • حمل و نقل مسافر: برای انتقال افراد به مکان های مختلف مانند محل کار،محل تفریح و یا محل درمان باشد.
 • حمل و نقل: برای حمل کالاهای مختلف به مقاصد مختلف است.
 • جابجایی عمومی: ارائه خدمات حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و قطار به مردم و شهروندان میباشد.
 • حمل و نقل بین المللی: برای حمل کالا و مسافرین  در نقاط مختلف دنیا میباشد.

در تمام دنیا جابجایی از اهمیت بالایی برخوردار است و برای اقتصاد کشورها و توسعه آنها بسیار مهم است.

انواع حمل و نقل:

انواع روش‌های حمل و نقل و جابجایی:

 • ● جاده ای یا زمینی: شامل انواع حمل و نقلهای زمینی با تریلر،اتوبوس،سواری و … است.
 • ● حمل ریلی: شامل انواع جابجایی‌ها با قطار و راه آهن می‌باشد.
 • ● حمل دریایی: شامل انواع جابجایی‌ها از طریق دریا و آبهای آزاد بوسیله کشتی‌ها می‌باشد.
 • ● حمل هوایی: شامل انواع جابجایی ها بوسیله هواپیما است.
 • ● حمل و انتقال فضایی: فرآیندها و عملیات‌های  مربوط به جابجایی ماهواره‌ها و فضاپیماها می‌باشد.
 • ● شرکت‌های حمل و نقل دو نوع هستند خصوصی و عمومی.
 • ● شرکت‌های حمل و نقل عمومی خدمات جابجایی و حمل و نقل را برای عموم مردم فراهم می‌کنند. مانند شرکتهای هواپیمایی عمومی یا اتوبوسرانی.
 • ● شرکت‌های حمل و نقل خصوصی

کمپانی‌های حمل و نقل همیشه به دو گونه عمومی یا خصوصی عمل می‌کنند. شرکت‌های حمل و نقل عمومی در جهت فراهم آوری خدمات برای عموم مردم تلاش می‌کنند. مانند شرکت اتوبوسرانی. شرکت‌های حمل و نقل خصوصی خدمات حمل و نقل را در قالب قراردادها و توافق‌نامه‌ها با مشتریان و سازمان‌ها ارائه می‌کنند.

شرکت‌های حمل و نقل همچنین می‌توانند ارسال بسته‌های کوچک پستی را برعهده بگیرند.

برخی از شرکت‌های حمل و نقل نه همه آنها، علاوه بر حمل و نقل، خدماتی دیگر مانند بسته بندی، بارگیری و انبار داری نیز ارائه می‌دهند.

در سطح جهانی شرکت حمل و نقل چیست؟

شرکت های حمل و نقل به عنوان یکی از پایه های اصلی اقتصاد و بازرگانی در سطح جهان  و در همه ی کشورها شناخته می‌شوند. این شرکت‌ها با هدف جابجایی کالا و مسافر تاسیس شده‌اند و از آنجایی که این جابجایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است شرکت‌های حمل و نقل در رشد و توسعه اقتصادی کشورها و شرکت‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

خدمات مختلف شرکت حمل و نقل چیست؟

شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند در سطح بین المللی یا در سطح داخلی فعالیت داشته باشند. برای مثال، شرکت‌های حمل و نقل موتوری می‌توانند با استفاده از کامیون‌ها و اتوبوس‌ها، جابجایی‌ها را در سطح داخلی یک کشور انجام دهند.

شرکت‌های حمل و نقل هوایی  یا شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند با استفاده از هواپیماها، کالا و مسافر را در سطح بین المللی یا حتی گاهی در سطح داخلی جابجا کنند.

بعضی از شرکت‌های حمل و نقل، جابجایی بسته‌های پستی را انجام می‌دهند و بعضی دیگر خدمات بارگیری و تخلیه را انجام می‌دهند. در نهایت شرکت‌های حمل و نقل با ارائه خدمات جابجایی و حمل و نقل به تسهیل کار افراد و شرکت‌ها در دسترسی به کالا، خدمات و اطلاعات کمک می‌کنند.

حمل و نقل پیشرفته چیست؟

منظور از حمل و نقل پیشرفته، تکنولوژی‌ها، فرآیندها و سیستمهایی است که در حوزه حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند و باعث نوآوریهایی در این صنعت می گردد.این نوع از فناوری تمرکز خود را بر روی بهبود عملکرد،امنیت مسافران،بهبود کارایی سیستم و.. می گذارد.بعبارتی حمل و نقل پیشرفته تلاش می کند که با بهره گیری از فناوریهای نوین ،سیستمهای هوش مصنوعی و .. مشکلات حمل و نقل را حل کرده و بهینه سازی کند .

حمل و نقل پیشرفته به تکنولوژی‌ها، فرآیندها، و سیستم‌هایی اشاره دارد که در حوزه حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرند و نوآوری‌های مهمی را در این صنعت به ارمغان می‌آورند. این نوع از حمل و نقل تمرکز خود را بر روی بهبود عملکرد، کارآیی، امنیت، پایداری محیط‌زیستی، و تجربه مسافران و کاربران مختلف می‌گذارد. به عبارت دیگر، حمل و نقل پیشرفته تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، سیستم‌های هوش مصنوعی، اتوماسیون، انرژی پاک، و داده‌های هوش مصنوعی، مشکلات حمل و نقل را حل کرده و بهینه‌سازی کند. این تغییرات باعث ارتقاء موثری در معیارهای مهمی نظیر زمان سفر، هزینه‌ها، امنیت، و تأثیرات زیست محیطی می‌شود.

هدف از حمل و نقل چیست؟

هدف اصلی از حمل و نقل، جابجایی افراد و کالاها،ارتباطات بین نقاط مختلف دنیا،رشد اقتصادی،تسهیل تجارت بین المللی،ارتقاء کیفیت زندگی ها ، دسترسی به خدمات عمومی جهت رفاه مردم و پایداری محیط زیتس به معنی کاهش تاثیرات مخرب حمل و نقل بر  محیط زیست است.

معرفی ارزانترین راههای حمل و نقل

حمل و نقل بسته به عواملی مانند مسافت،نوع و میزان بار،زیرساخت های حمل و نقل،تکنولوژیهای مورد استفاده و شرایط محیطی می تواند بسیار گران یا ارزان باشد.در زیر به چند مورد از روشهای حمل و نقل از ارزانترین آنها تا گرانترین اشاره می شود.

حمل و نقل دریایی: برای جابجایی بارهای سنگین و حجیم به فاصله‌های زیاد، حمل و نقل دریایی معمولاً به عنوان یکی از ارزانترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. کشتی‌ها قادر به حمل بارهای بزرگی هستند و هزینه‌های واحد برای هر تن بار به دلیل حمل انبوه به طولانی‌مدت پائین می‌آید.

حمل و نقل ریلی: در برخی جابجاییها، حمل و نقل ریلی می‌تواند ارزانترین گزینه ها  باشد،به ویژه در  مسافت‌های طولانی. قطارها قادر به حمل بارهای بزرگی هستند و هزینه انرژی نسبت به هواپیما و کشتی کمتر است..

حمل و نقل آبی داخلی: برای کشورهایی که سیستم رودخانه‌ها و کانال‌های آبی خوبی دارند، حمل و نقل آبی داخلی می‌تواند راهی ارزان برای جابجایی کالاها باشد.

حمل و نقل هوایی: این نوع حمل و نقل به جهت سرعت بالا از گرانترین نوع حمل و نقل می باشد که برای بارهای سریع و حساس به زمان معمولا از این نوع حمل استفاده می شود.

در اینجا لازم است توضیح داده شود که هر روش حمل و نقل ، مزایا و معایب خود را دارد که در این خصوص بسته به شرایط مسیر و نوع بار لازم است تمام عوامل اقتصادی و محیطی مورد بررسی قرار گیرد و سپس نوع حمل و نقل انتخاب گردد. در نهایت می توان گفت حمل و نقل یکی از ابزارهای توسعه اقتصادی و گردش مالی در خیلی از کشورها به ویژه در کشورهای توریستی و کشورهای با حجم صادرات زیاد می باشد.در کشورهای توریستی از طریق رفت و آمد گردشگران و در کشورهای با حجم صادرات زیاد از طریق حمل  کالاها و محصولات به سایر کشورها .

پرطرفدارترین نوع حمل و نقل

اما از  پرطرفدارترین انواع حمل و نقل نوع جاده ای است  دلیل آن هم ارزان بودن آن و اینکه حمل و نقل جاده ای بهترین نوع حمل و نقل داخلی است و همچنین بسیاری از محصولات و کالاها را می توان از طریق این نوع حمل و نقل جابجا کرد. غلات، مواد خوراکی، پوشاک، مواد و مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی ومعدنی، انواع سوخت‌ها و مواد خطرناک و قابل اشتعال، لوازم‌خانگی، تجهیزات صنعتی، ماشین‌آلات راه‌سازی و بسیاری از موارد دیگر همگی توسط حمل و نقل جاده ای قابل جابه‌جایی هستند.همچنین حمل و نقل جاده ای مزایای بسیار زیادی دارد که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود:

 • 1) نیازی به داشتن زیرساخت ندارد،تمامی حمل و نقلهای دیگر از جمله هوایی ،دریایی،ریلی ،همه ی اینها به داشتن زیرساخت از جمله فرودگاه،کشتی ،قطار و … دارد.اما حمل و نقل جاده دای به اینها و زیر ساخت نیاز ندارد.
 • 2) سریعترین و ارزانترین روش برای جابجایی است: مجموع وسایل حمل و نقل جاده ای به علت سرعت در  بارگیری و تخلیه بالا و همچنین  داشتن انعطاف در زمان‌بندی و انتخاب مسیر حرکت، گزینه‌‌ی سریع‌تر و کم‌هزینه‌تری هستند جهت تحویل بار .یعنی مجموعا از زمان تحویل گرفتن  بار تا رسیدن آن به مقصد نهایی نسبت به سایر روشها سریعتر عمل می کنند.
 • 3) به تمام نقاط دنیا دسترسی دارند،در نهایت همه بارها به خشکی می رسند و هرجا راهی باشد وسایل حمل و نقل جاده ای می توانند بار شما را به آنجا برسانند و برخلاف مسیرهای هوایی و ریلی،کامیونها می توانند بار شما را از سخت ترین مسیرها عبور دهند و به مقصد برسانند.

علیرغم این تعاریف هر کدام از روشهای حمل و نقل مزیتهای خاص خود را دارند و این بستگی به مقصد شما و نوع محصولات شمارا دارد.همه ی آیتمهای زمان،مکان،نوع بار،مقصد و همچنین محدودیتهای دیگر در نوع ارسال بسته شما و بارتان تاثیر گذار خواهد بود.

روش دیگری که می تواند در ارسال بار شما ارزان باشد کشتی و حمل دریایی است که آن هم مزایای خود را دارد اگرچه خیلی سریع نیست .

روش دیگر ارسال روش ریلی است که آن هم خیلی نسبنا سریع نیست اما با به نسبت مقصد شما و بارتان روش خوبی برای ارسال است.

امادر آخر روش هوایی که بسیار سریع و کاربردی و یک روش بین المللی است،جهت انتقال و جابجایی در کشورهای مختلف جز پرطرفدارترینها برای جابجاییهای بین المللی است و همچنین برای کشورهایی که توسط دریا احاطه شده اند این سریعترین روش ارسال است.

مقالات مرتبط