مقاومت و اسرائیل بعد از جنگ جولای؛

عواقب ناتمام جنگ ۳۳ روزه برای صهیونیست‌ها

رژیم صهیونیستی درحالی تجاوز جولای ۲۰۰۶ به لبنان را با هدف جبران شکست از حزب‌الله در سال ۲۰۰۰ آغاز کرد که هنوز هم مجبور است با پیامدهای این جنگ دست و پنجه نرم کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در هفدهمین سالگرد پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه و شکست خفت‌بار اشغالگران، شماری از کارشناسان و تحلیلگران امور سیاسی و نظامی منطقه به بررسی عوامل دومین شکست رژیم صهیونیستی از حزب‌الله و پیامدهای طولانی این ناکامی برای اسرائیلی‌ها که هنوز هم از آن نجات نیافته‌اند، پرداختند.

2 ضلع مثلث اسرائیل درحال فروپاشی

«محمد عباس» کارشناس نظامی عربی در این زمینه در گفتگو با المیادین اعلام کرد که مقاومت در لبنان آماده هرگونه رویارویی با دشمن بوده و بعد از جنگ جولای پیشرفت چشمگیری در توانمندی‌های نظامی آن صورت گرفته است. این درحالی است که در مقایسه با پیشرفت‌های مقاومت در سطح تهاجمی، دشمن صهیونیستی توسعه نظامی چندانی نداشته است.

وی افزود، مقاومت هرگز از توسعه توانایی‌های نظامی خود عقب‌نشینی نکرده و از سال 1985 که مقاومت رسما در لبنان ظهور کرد تا امروز شاهد پیشرفت‌ها و دستاوردهای روزافزون آن هستیم. پیروزی حزب‌الله در جنگ 33 روزه تاثیر زیادی بر عرصه فلسطین داشت و تبدیل به الگویی برای ملت فلسطین شد که دستاوردهای زیادی در چند ایستگاه محقق کردند.

سرتیپ «نصر سالم» مشاور نظامی در دانشکده نظامی لبنان نیز به نوبه خود اعلام کرد، پیروزی در جنگ جولای به معنای واقعی کلمه تجلی اراده مقاومت بود. این اراده مقاومت بود که موجب پیروزی در جنگ 33 روزه شد. ما اکنون از قدرت نظامی بالایی برخورداریم و هم‌زمان با آن باید قدرت ایمان و اراده خود را نیز افزایش دهیم. رژیم اشغالگر در جنگ جولای به نیروی هوایی خود تکیه کرده بود اما زمانی که حمله زمینی آغاز شد، نتوانست مقابله کند و شکست سنگینی خورد. بعد از این شکست صهیونیست‌ها تحقیقات گسترده‌ای برای پی بردن به عوامل آن آغاز کردند و شمار زیادی از مسئولان نظامی این رژیم نیز اخراج شدند.

این چهره نظامی لبنان گفت، رژیم جعلی اسرائیل بر پایه یک مثلث متشکل از ارتش و کمک کشورهای بزرگ و جذب مهاجران یهودی از سراسر جهان بنا شد اما امروز می‌بینیم که ضلع اول و سوم این مثلث به شدت در معرض خطر نابودی قرار دارد. ما در مقابله با رژیم صهیونیستی نقاط قوت زیادی داریم که باید آنها را جمع کنیم.

توسعه توانایی‌های استراتژیک محور مقاومت

از سوی دیگر، «احمد عبدالرحمن» نویسنده سیاسی و نظامی عرب زبان اظهار داشت که پیروزی مقاومت در جنگ جولای 2006 یک هدیه به فلسطین و امت عربی-اسلامی بود. امروز محور مقاومت توانایی‌های راهبردی زیادی در اختیار دارد. حزب‌الله نه تنها در منطقه بلکه قوی‌ترین نیروی نظامی در کل جهان است که در قالب یک ارتش رسمی نیست. سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله نقش بسیار تاثیرگذاری در عرصه داخلی اسرائیل ایفا می‌کند و آگاهی دقیق از امور این رژیم داشته و افکار عمومی صهیونیست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عبدالرحمن تصریح کرد، جنگ بعدی در نهایت رخ خواهد داد و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر به دنبال خروج از باتلاق است. این درحالی است که ارتش اسرائیل از فقدان نیروی انسانی کافی رنج می‌برد و این مشکل بزرگی برای صهیونیست‌هاست.

نتایج هرجنگی با حزب‌الله برای اسرائیل فاجعه بار است

«حسین الکنانی» محقق مرکز مطالعاتت هدف درباره پیامدهای جنگ با مقاومت برای رژیم صهیونیستی گفت که نتایج هر جنگی با حزب‌الله برای رژیم اشغالگر ویرانگر خواهد بود. تقابل حزب‌الله و رژیم صهیونیستی اجتناب ناپذیر است. در این شرایط وحدت جبهه‌های مقاومت اهمیت بالایی در روند اخراج اشغالگران از منظقه دارد و مقاومت در عراق و یمن نیز توانایی‌های خود را در سطح موشکی و پهپادی به طرز چشمگیری توسعه داده‌اند.

وی افزود، نسل جدید رزمندگان مقاومت در زمینه جنگ خیابانی توانمندی‌های زیادی کسب کرده‌اند و اسرائیل توانایی مقابله با آن را ندارد